Krok ku dorosłości — czyli, jak zrobić białe pranie bez przypału?

24 stycznia 2024

Biały T-shirt to w damskiej szafie basic — już jeden egzemplarz pozwala tworzyć wygodne stylówki na co dzień, zwłaszcza te oparte na klasycznym połączeniu z jeansami. Białe koszulki uwielbiamy także w warstwowych outfitach. To must-have’y! Niezależnie od tego, czy Twój T-shirt gra rolę main theme, czy chowasz go pod kamizelką lub sukienką — aby służył Ci przez długi czas, musisz wejść na chwilę do świata dorosłych. Tam dowiesz się…

Jak prać białe rzeczy, aby zachowały zarówno kolor, jak i fason. Obczaj poradnik od House i niech Twój fav top będzie z Tobą jak najdłużej! 

Co polecacie do prania białych rzeczy? W tym roku postaw na natural, ale o tym za chwilę…

W ilu stopniach prać białe ubrania? Niestety nie możemy podać Ci gotowej odpowiedzi. Zależy to od składu danej dzianiny lub tkaniny — bawełna, z której szyje się koszulki, jest bardzo podatna na kontakt z gorącą wodą. Specjalnego podejścia w tej kwestii wymagają też z pewnością ciuchy z nadrukami. Jeśli zastanawiasz się więc, jak prać białe ubrania i ich nie uszkodzić — zerknij na metkę. Znajdziesz tam wskazówki od producenta. W przypadku T-shirtów zazwyczaj jest to od 30° C do 40° C — wyższa temperatura to KO dla każdej bawełnianej koszulki! 

Jak prać białe rzeczy w pralce? Po pierwsze selekcja!

Niezależnie od tego, czy decydujesz się na użycie detergentu ze sklepu, czy planujesz pranie z sodą oczyszczoną — samo oddzielenie jasnych i ciemnych ubrań nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa Twojej białej koszulce. Dlatego, zanim zaplanujesz co dodać do białego prania, żeby było bielsze, sprawdź, co w Twojej pralce nie powinno wtedy znaleźć się w ogóle!

Segregowanie ciuchów przed wrzuceniem do bębna pralki, to bardzo dobry nawyk — wręcz podstawa procesu dbania o swoją garderobę, a co za tym idzie cały image. W związku z tym, że białe tkaniny i dzianiny wymagają nieco innego traktowania niż pozostałe elementy szafy — warto dodatkowo oddzielić je od tych w odcieniach innym niż biały. Zagrożeniem dla bieli koszulki mogą być też Twoje brudne… skiety! Je zawsze warto prać osobno! 

Co zrobić, żeby białe pranie, zostało białe? 

No dobra! Obczaiłaś już metkę, pozbyłaś się innych ciuchów i co dalej? Myślisz, że to wystarczy? Nah! Na wygląd Twojej koszulki wpływ ma także czas i okoliczności. Sprawdź więc, co dodać do prania, żeby było bielsze za każdym razem!

Watch out! Te niebezpieczeństwa czają się na Twoje pranie!

Twarda woda to wróg dla wyglądu Twojej cery oraz włosów, ale nie tylko! Niska jakość wody oraz zalegające w pralce resztki proszku — to one najczęściej zmieniają Twoje ulubione koszulki w ciuchy po domu. Jak prać białe rzeczy, żeby przedłużyć ich blask? Odpowiedź jest prosta — tak jak robiły to nasze babcie! Z użyciem octu!

Jest tani, bezpieczny dla ludzi, zwierząt i dla pralek! Ocet sprawdzi się w roli płynu do płukania ubrań — jeśli wlejesz do odpowiedniej komory szklankę, poprawisz jakość wody w Twoim mieszkaniu, nadasz ubraniom pożądaną świeżość i miękkość. Od tego pomysłu odrzuca Cię zapach? Nie martw się. Pranie białych rzeczy z użyciem tego domowego sposobu, nie sprawi, że nieprzyjemna woń utrzyma się na dzianinie lub tkaninie. Po wyjęciu z pralki będzie niewyczuwalna.

Soda do prania? Ofc! Podkręć moc detergentów i be eco-friendly!

Jakie są inne domowe sposoby na białe pranie? Na liście produktów, które mogą przydać się zarówno w kuchni, jak i w łazience znajduje się soda. Do białego prania użyć możesz też proszku do pieczenia, soku z cytryny, a nawet wody utlenionej. Pranie białych rzeczy z użyciem tych substancji zapobiega szarzeniu i żółknięciu ubrań. Pozwala wywabić trudne do usunięcia i szpecące ciuch plamy. Scrolluj dalej, a dowiesz się jak prać białe pranie właśnie z ich pomocą! 

Pranie w sodzie? Yup! Przecież proszek możesz zrobić sama 

Co dodać do białego prania, aby czyste były nie tylko cichy, ale i sumienie? Miksturę, która zastąpi chemiczny proszek do prania, stworzysz, mieszając: sodę kalcynowaną, starte na tarce mydło szare, kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną. Pranie białych rzeczy z użyciem tej prostej i taniej alternatywy dla proszku do prania pozwoli Ci zaoszczędzić, skutecznie odświeżyć Twoje ubrania. W dodatku wszystkie składniki ekologicznego proszku do prania mają działanie wybielające.

Aby dodatkowo wzmocnić wybielający efekt Twojego DIY proszku, możesz namoczyć swoje ubrania, zanim wylądują one w bębnie urządzenia. Ważne jednak, aby temperatura wody nie przekraczała tej dopuszczalnej na metce producenta. Już 30-minutowe moczenie, a potem pranie z sodą może pomóc Ci pozbyć się przebarwień, które pozostawił na białej koszulce antyperspirant. Ten patent sprawi również, że łatwo pozbędziesz się też śladów podkładu czy tłustego jedzonka. Plamy i przebarwienia usuniesz także, mocząc Twoją koszulkę w wodzie z sokiem z cytryny lub z dodatkiem wody utlenionej.

Soda oczyszczona do prania, płukania i nie tylko! Obczaj, jak pozbyć się plam

Wiesz już co dodać do białego prania, aby było bielsze i przyda Ci się coś, co usunie wyjątkowo trudne do wywabienia plamy? Domowe sposoby na białe pranie to także mikstury i pasty, które stosować możesz doraźnie — w celu usunięcia szpecących koszulkę śladów użytkowania.  

Jak wiesz już z tekstu powyżej, cichym wrogiem Twojej ulubionej koszulki może być Twój antyperspirant — żółte plamy widoczne pod pachami T-shirtu są efektem reakcji chemicznej, która zachodzi pomiędzy składnikami kosmetyku i potem, nie bez wpływu pozostaje tutaj także światło słoneczne. I niestety w przypadku takich przebarwień zwykłe pranie i soda oczyszczona w roli proszku mogą nie wystarczyć. 

Jak pozbyć się plam z potu i antyperspirantu? Zanim zdecydujesz się na pranie w sodzie oczyszczonej, to wykorzystaj ją do stworzenia pasty odplamiającej — zmieszaj 2 łyżki stołowe sody oczyszczonej z dwoma łyżkami wody i nałóż na plamę. Po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach Twoja koszulka będzie gotowa do kolejnych etapów eko pielęgnacji. 

Soda oczyszczona do białego prania użyta właśnie w formie pasty to nie jest jedyne DIY rozwiązanie, które zastosować możesz bezpośrednio na plamę. W roli pogromcy zabrudzeń sprawdzi się także woda utleniona. Możesz nałożyć ją bezpośrednio na plamę lub dodać szklankę tego roztworu do wody i następnie wymoczyć koszulkę przez 30 min. Po załadowaniu pralki dolej też szklankę wody utlenionej do bębna dla wzmocnienia efektu.

Psst. Plamy, zżółknięcia to nie są wszystkie niebezpieczeństwa, które czyhają na Twoje białe pranie. Soda lub woda utleniona mogą pozwolić Ci też odwrócić proces starzenia się dzianin i tkanin — dzięki ich zastosowaniu ubrania nie będą już tak zszarzałe.

Powiązane wpisy